Thursday, 2024-05-16, 8:36 AM
Logged in as Guest | Group "Guests"Welcome Guest | RSS
Main Napokon i u Hrvatskoj - Forum My profileRegistration Log outLogin
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: MrsEli  
Forum » OFF TOPIC » RAZNO » Napokon i u Hrvatskoj
Napokon i u Hrvatskoj
Balic91Date: Thursday, 2011-03-10, 3:12 PM | Message # 1
Lieutenant colonel
Group: Users
Messages: 148
Reputation: 0  ±
Status: Offline
Jedan od najpoznatijih servisa koji omogućava da se uplate i novčani prijenosi obavljaju u potpunosti preko interneta napokon je dostupan i u Hrvatskoj.

Premda su hrvatski korisnici i dosada imali mogućnost korištenja PayPala, ta mogućnost odnosila se isključivo na plaćanje. No, od danas je PayPal korisnicima iz Hrvatske omogućio i primanje uplata što je vijest koja će zacjelo razveseliti sve one koji vode ili tek planiraju pokrenuti neki biznis putem interneta.

Kako biste mogli primati uplate trebat će vam Visa kartica ili otvoren račun u nekoj od američkih banaka.

 
papundekDate: Thursday, 2011-03-10, 3:23 PM | Message # 2
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 1382
Reputation: 1  ±
Status: Offline
ja sam vec isprobao sa laznog racuna poslao na legalni i stigla lova u tren.
 
bozicsoDate: Thursday, 2011-04-07, 1:55 PM | Message # 3
Lieutenant general
Group: Administrators
Messages: 717
Reputation: 13  ±
Status: Offline
https://www.paypal.com/ba....outside

može i Bosna

Message edited by bozicso - Thursday, 2011-04-07, 1:55 PM
 
MrsEliDate: Thursday, 2011-04-21, 6:43 AM | Message # 4
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 5454
Reputation: 21  ±
Status: Offline
Trenutno Bosna moze iskljucivo samo sa verifikovanim racunom (deviznom ili viza karicom )da prima novac,
Neverifikovanim racunom moze samo da se salje novac, a ne moze da se prima,
Prilikom verifikacije mora da se ima na vizi suma novca min .vrednost oko $2 koju sumu uzima PP dok traje provera podataka, a onda ih vraca,
Ostalo je sve isto kao kod AP, prilikom transakcije sa PP na Visu uzima $5 Fee

Added (2011-04-21, 6:43 Am)
---------------------------------------------
Ipak postoje probleme sa verifikacijom PP,moja banka nije dala pristanak za suradnju sa PP,
tako da moj PP acc moze samo da salje novac, a ne moze da prima
pokusala sam na Visu od supruga , ima jaci paket od mene, i dobila sledeci meil

You linked your debit or credit card to your PayPal account on Apr 20, 2011. To make sure the card is yours, we made a small charge to it that you'll need to confirm (and we'll refund the money to your PayPal account when you're done).

The charge creates a unique 4-digit code on the summary of financial activity provided by your card issuer. If you don't see the charge right away, don't worry - sometimes it takes a few days to show up. If you can't check your summary online, check the paper summary from your card issuer when it comes in the mail (this can take up to 30 days). You will find the charge from PayPal with a 4-digit code.
When that's done, you'll be able to pay safer online with your card through PayPal - without ever exposing your financial information to sellers.

Yours sincerely,
PayPal

 
Forum » OFF TOPIC » RAZNO » Napokon i u Hrvatskoj
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2024 Website builderuCoz